GERÇEK ŞOKU

Her kişi, kendi hayal dünyasında bir kişiyi, kurumu, işi ve bunlardan beklentisini yüceltir. Ancak o kişinin; hayalinde kurgulayıp yücelttiği kişiyle, kurumla ve işle ilk tanıştığı gün, yaşadığı hayal kırıklığına “Gerçek Şoku” denir.
Kişi, çocukluğundan beri hayal ettiği, mutluluk hayalleri kurduğu, hayalinde yücelttiği bir işteki ilk gününde, amirlerinden veya kıdemli meslektaşlarından ilk fırçayı yediği, ilk anlayışsızlığı gördüğü an, gerçek şokuna girer, dünyası kararır, sevinci mateme dönüşür, akşam evine veya ailesine bitmiş tükenmiş, yıkılmış olarak döner.
Lise mezunu genç, çok olumlu hayaller kurduğu ve bin bir engeli aşarak kazandığı üniversitedeki ilk gününde, üniversite güvenlik görevlilerinden veya öğrenci ileri görevlilerinden ya da daha ilk dersine girdiği hocadan okkalı bir fırça yediği, aşağılandığı, küçümsendiği, kişiliğine hakaret edildiği anda gerçek şokuna girer, dünyası yıkılır, kendisini yapayalnız çaresiz hisseder.
İki sevgili, ilişkilerini evliliğe götürebilmek için, birbirlerinden zayıf, eksik, kusurlu ve yetersiz yönlerini gizler, üstün yönlerini ön planda çıkartır. Birbirlerini yüceltmede başarılı olurlarsa nikah gerçekleşir. Eğer yeni evli çift, ertesi gün yüzleri bir karış asık olarak güne başlamışlarsa, çok büyük bir olasılıkla gerçek şokuyla karşılaşmış ve geleceklerinin karardığını hissetmiştir.
Daha yüzlerce benzer örnek geliştirilebilir. Yönetim, organizasyon, beşeri ilişkiler, insan kaynakları ve diğer ilgili bilimleri özümsemiş ve hayata geçirmiş ülkelerde, işe yeni girenlerin gerçek şokuyla karşılaşmaması için, onlara güler yüzlü, tatlı dilli uzmanlar tarafından “İşe Alıştırma Eğitimi” verilir. İşe girenlere; birkaç gün işler ve işi, çalışma ortamları, çalışma arkadaşları, üstleri, astları tanıtılır, işi ve iş ortamı sevdirilmeye çalışılır.
YA TÜRKİYE’DE? Türkiye’de hangi uygulama bilim ışığında yapılıyor ki? Özellikle girişimciler, amirler ve kıdemli memurlar, sanki kendilerine vahiy gelmiş gibi, her uygulamanın en iyisini, bilimsel kaynaklardan ve gelişmiş ülkelerin uzmanlarından çok daha iyi bilirler! Tüm eylemlerini bilimsel bulgulardan daha çok, doğaçlamayla yaparlar

Prof. Dr. Mehmet ŞAHİN İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümünde, Anadolu Üniversitesi İİB Fakültesinde, Boğaziçi Üniversitesi İİB Fakültesinde eğitim ve öğretm yaptı. Anadolu Üniversitesinden emekli oldu. Halen İstanbul Arel Üniversitesi öğretim üyesidir.
İnternet sitesi http://mehmet-sahin.com
Yazı oluşturuldu 13

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön